43. rocznica Porozumień Sierpniowych w Piotrkowie Trybunalskim

31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku podpisano Porozumienia Sierpniowe, które dały początek NSZZ „Solidarność”. Wydarzenia te wspominano podczas czwartkowej (31.08) eucharystii w Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej.

31 sierpnia 1980 r. w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisano Porozumienia Sierpniowe. Jest to bardzo ważne wydarzenie w historii naszego kraju. Wówczas powstał NSZZ „Solidarność”, czyli pierwsza w krajach komunistycznych, niezależna od władz, legalna organizacja związkowa. Podpisanie porozumień między komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym i powstanie „Solidarności” stało się jednocześnie początkiem przemian ustrojowych w kraju.

W 43 rocznicę tych wydarzeń świętowano w miniony czwartek (31.08) również w Piotrkowie Trybunalskim. W kościele oo. Jezuitów odprawiona została uroczysta msza święta, która była dziękczynieniem za powstanie „Solidarności”.
Przed eucharystią wiceprezydent Andrzej Kacperek, kierownik Referatu Edukacji Radosław Kaczmarek oraz członkowie piotrkowskiej „Solidarności” złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą bł. ks. Jerzemu Popiełuszce znajdującą się w Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej.